Docieplenia budynków


              Ocieplając budynek możemy uzyskać oszczędności w zużyciu energii sięgające nawet 60% ! Oszczędności te wprost przekładają się na ilość ciepła potrzebnego do ogrzania pomieszczeń.

Odpowiednie docieplenie budynku przyczynia się do poprawy klimatu i komfortu cieplnego panującego wewnątrz pomieszczeń. Im wyższa jest temperatura powierzchni ścian , tym przytulniej jest w mieszkaniu. Im cieplejsze są ściany , tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze wewnątrz pomieszczeń, a to przekłada się na zmniejszenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie.

Najpopularniejszymi elementami w budynku przez, które ucieka ciepło to ściany zewnętrzne, stropy, piwnica oraz dach. Według badań, te starty szacują się na poziomie od 20% do nawet 50%. Oznacza to, że w sezonie grzewczym, koszta ogrzewania automatycznie rosną i to nawet do 40%. Jest to pierwszy powód i kluczowy problem jakim jest ograniczenie i redukcja kosztów poprzez zapotrzebowanie na energię. 


Najpopularniejszym rozwiązaniem w obecnym czasie jest termoizolacja ścian zewnętrznych budynku, inaczej mówiąc docieplenie lub ocieplenie elewacji budynku.
Jest to tzw. metoda 'lekko-mokra' - BSO, za którą przemawia wysoki komfort cieplny budynku zimą, ale także przyjemny chłód podczas letnich upałów.  Na rynku dostępne są dwa rodzaje dociepleń ścian w zależności od wyboru materiału dociepleniowego. Pierwszy z nich i najbardziej popularny na rynku Polskim to styropian, drugi to wełna mineralna.

Styropian jest materiałem lżejszym niż wełna, łatwiejszym w obróbce oraz montażu na ścianie budynku. Większość klientów wybiera ten materiał na izolację budynku, ponieważ przemawia za niego cena w porównaniu do wełny mineralnej. Warto również zauważyć, że jest kilka rodzajów styropianu, różnią się one głównie najważniejszej jego cechy - współczynnika przewodzenia ciepła ĂŽĹĄ(lambda), którego wartość mieści się w przedziale od 0,044 do 0,031 W/mK. Im mniejsza jest wartość współczynnika ĂŽĹĄ tym lepsze właściwości izolacyjne posiada styropian. Istotne są również inne parametry styropianu, takie jak: wytrzymałość na rozciąganie, zginanie, czy też wytrzymałość na ściskanie(tylko w przypadku miejsc obciążonych jak np. podłogi, dachy, itp.). 

W chwili obecnej standardem jest ocieplenie ścian w tradycyjnej technologii styropianem EPS 040 o grubości 10 cm - 15 cm. Dotychczas znany był on pod oznaczeniem FS 15 lub EPS 70.

W przypadku domów pasywnych i energooszczędnych minimalna grubość izolacji ze styropianu ścian zewnętrznych to 20 cm - 25 cm. Przy wykonywaniu elewacji ścian, stosując przy tym styropian grafitowy, mamy możliwość zmniejszenia grubości izolacji cieplnej o kilka centymetrów. Stosując styropian grafitowy EPS 031-033 o grubości 12 cm osiągniemy takie same rezultaty energetyczne jak przy zastosowaniu styropianu białego o grubości 15 cm. Stosowanie cieńszych płyt styropianu grafitowego możliwe jest zatem w tych miejscach, gdzie tworzą się mostki termiczne, a straty ciepła są największe. Dotyczy to zwłaszcza wieńców, cokołów oraz ościeży i nadproży, których powierzchnię ograniczały dotąd standardowo grubsze białe styropiany.


Wełna mineralna w przeciwieństwie do styropianu jest materiałem paro-przepuszczalnym, więc jęśli ktoś zdecyduję się na wybór tego izolatora, warto zadbać o to, żeby reszta materiałów była również wysoko paroprzepuszczalna.

Niezależnie jednak czy zdecydujecie się państwo na styropian lub wełnę, budowa systemu docieplenia ścian jest identyczna. Ocieplenie składa się z płyt izolacyjnych, zaprawy klejowo - szpachlowej do mocowania płyt oraz wykonywania warstwy zbrojącej z siatką włókna szklanego. Następnie nanoszone są środki gruntujące i wierzchnia warstwa tynku cienkowarstwowego o granulacji 1,5 mm , 2,0 mm , 3,0 mm.

Dokładne korzyści płynące z docieplenia budynku określa audyt energetyczny. Uzyskamy wtedy informacje co należy wykonać, aby założone oszczędności faktycznie miały rację bytu   - oprócz ocieplenia może to być np. wymiana okien, instalacji c.o. itp. Kiedy już zdecydujemy się na ocieplenie budynku, warto zwrócić uwagę na szczegóły i błędy, które w przyszłości mogą przełożyć się na efektywność docieplenia domu. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie można docieplać uszkodzonej konstrukcji. W przypadku, gdy np. odsłonięta jest stal zbrojeniowa, najpierw remontujemy konstrukcje a później ją ocieplamy. Warto zwrócić uwagę na grubość docieplenia tak, aby zapewniała nam uzyskanie właściwej, wymaganej izolacyjności cieplnej przegrody. Pamiętajmy również o wyborze odpowiedniego tynku cienkowarstwowego tj. akrylowy, silikatowy, silikatowo-silikonowy, silikonowy lub mineralny. Dodatkowo powinno się stosować materiały termoizolacyjne dobrej jakości oraz cały aprobowany system ociepleń jednego producenta.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy.
....

Nasi partnerzy
DENEX - Systemy Dociepleń, Izolacje Natryskowe
Tel.: + 48 533-588-952, e-mail: kontakt@denex.pl

wykonanie: kotonski.pl
Menu